Ha az agglomerációból ingázik Budapestre, ahol több közösségi közlekedési formát – például villamost, metrót – is használ, akkor már havi négy-öt alkalom esetén jobban megéri a jegyek helyett Pest vármegyebérletet használni, mellyel az agglomerációban utazhat vasúton, a VOLÁN-járatokon, HÉV-vel, a fővároson belül pedig a BKK járatait is igénybe veheti. Ritkább ingázás esetén kedvezőbb lehet a Pest Vármegye24 napijegy, mellyel beutazhat az agglomerációból Budapestre és 24 órán belül a visszautat is biztosítja (szükség szerint a BKK időalapú jegyeivel vagy napijegyeivel kombinálva).
Vasútra, helyközi VOLÁN-járatokra vagy a HÉV-vonalak Budapesten kívüli szakaszaira szóló menetjegyét elővételben megválthatja a MÁV mobilalkalmazással vagy az új Elvirával, a MÁV-csoport jegyautomatáiból, jegypénztáraiban és ügyfélközpontjaiban, valamint a GYSEV értékesítési pontjain. A felsorolt értékesítési pontokon vármegye- vagy országbérletet, vagy akár napijegyet is válthat.
A HÉV-vonalak budapesti szakaszaira és az agglomerációs VOLÁN-járatokra a BudapestGO alkalmazással, továbbá a BKK jegyautomatáiból, jegypénztáraiban és ügyfélközpontjaiban váltható jegy. A Pest vármegyebérlet és az országbérlet ezen értékesítési pontokon is elérhető.
A HÉV-vonalakon Budapesten belül a BKK jegyei és bérletei érvényesek, míg a Budapesten kívüli szakaszon a MÁV-csoport díjszabásában szereplő jegyekkel és bérletekkel lehet utazni. Budapest határát az alábbi megállók jelentik:
- H5: Békásmegyer
- H6: Millenniumtelep
- H8: Ilonatelep
- H9: Szabadságtelep
(A H7-es HÉV teljes hosszában Budapesten belül található.)
Kivételek:
- A BKK jegyei és bérletei – előre megváltva – érvényesek a H8-as HÉV bármely budapesti állomása és Kistarcsa, kórház közötti utazás esetén is.
- A H8-as és a H9-es HÉV közötti, Cinkotánál történő átszállás esetén – amennyiben az indulási és a célállomás közül legalább az egyik Budapesten kívül található – a budapesti szakasz viteldíját elegendő egyszer megfizetni.
- Az éves összvonalas Budapest-bérlet valamennyi HÉV-vonal teljes hosszán érvényes.
A MÁV-automatából történő jegyváltás módjáról ezen az oldalon tájékozódhat.
A BKK-automata használatát és a legfontosabb tudnivalókat a BKK weboldala ismerteti. A HÉV-jegyek az automata kezdőoldaláról a HÉV és egyéb jegyek és bérletek menüpontból érhetők el.
Budapesten és agglomerációjában számos lehetőség van jegy- és bérletváltásra: jegyautomaták, jegypénztárak, ügyfélközpontok állnak az utasok rendelkezésre. Emiatt főszabály szerint az utazás megkezdése előtt rendelkezni kell jeggyel vagy bérlettel. Ez alól csak a Budapest agglomerációjában lévő buszmegállók és HÉV-állomások jelenthetnek kivételt, kizárólag abban az esetben, ha ott sem jegyautomata, sem jegypénztár nem áll rendelkezésre vagy nem üzemel.
Vonat esetében, ha a felszállás helyén nincs jegyváltási lehetőség (sem jegypénztárnál, sem jegyautomatából nem lehetséges), akkor a vonaton a jegyvizsgálónál pótdíjmentesen váltható menetjegy. Ellenkező esetben a jegy árán felül pótdíjat kell fizetni. A Budapestről induló vasútvonalak egy része a kötelező jegyelővételi zónába tartozik, melyre egyedi szabályok vonatkoznak.
Ha a Budapesten kívüli szakaszon az állomáson található automaták egyike sem működik (vagy működik, de a készpénzes vagy bankkártyás fizetés nem lehetséges), akkor a vonatra fel szabad szállni. A vonaton a jegyvizsgáló elektronikus úton ellenőrzi az érintett automata (automaták) állapotát, és amennyiben a hiba a vásárlási szándék időpontjában valóban fennállt, a menetjegy pótdíj fizetése nélkül megváltható a jegyvizsgálónál.
VOLÁN-járatok esetében, olyan, Budapesten kívüli megállóban történő felszállás esetén, ahol nincs jegyautomata vagy jegypénztár, az autóbusz-vezetőnél váltható környéki helyközi vonaljegy, melyet a vásárlást követően azonnal érvényesíteni kell. Budapesten belül valamennyi megállóban csak érvényes budapesti jeggyel vagy bérlettel szabad felszállni.
A HÉV esetében, olyan, Budapesten kívüli állomáson történő felszállás esetén, ahol nincs jegyautomata vagy jegypénztár, a jegyvizsgálónál váltható menetjegy, pótdíj fizetése nélkül. Budapesten belül valamennyi állomáson csak érvényes budapesti jeggyel vagy bérlettel szabad felszállni.
A pótdíj mértéke megegyezik a BKK járatain alkalmazott pótdíj összegével: a helyszínen vagy a pótdíjazást követően 2 munkanapon belül megfizetve 12 000 Ft, a pótdíjazást követően 30 napon belül megfizetve 25 000 Ft, a pótdíjazást követően 30 napon túli fizetés esetén 50 000 Ft.
A pótdíjazásról bővebb információ a BKK honlapján olvasható.
Az életkor alapján járó díjmentes utazás lehetősége az alábbiak szerint vehető igénybe:
14 éves korig
- a budapesti szakaszon azon tanév végéig (azaz augusztus 31-éig), amelyben a gyermek a 14. életévét betölti;
- a Budapesten kívüli szakaszon a gyermek 14. életévének betöltéséig.
A fenti eltérés miatt a 14. életév betöltését követően a Budapestre vagy Budapestről történő helyközi utazáshoz, menetjegy használata esetén a menetjegyet az utazás teljes szakaszára meg kell váltani.
65 éves kor felett
- az életkor megállapításánál a születésnapot kell figyelembe venni, tehát az utas a 65. életévének betöltésétől jogosult díjmentesen utazni.
Szolgálati igazolványa alapján díjmentes utazásra jogosult az agglomerációs járatokon Budapesten belül
- a közterület-felügyelet szolgálatban lévő, egyenruhát viselő hivatásos tagja, hatósági szolgálati igazolványa birtokában;
- a rendőrség szolgálatban lévő, egyenruhát viselő hivatásos tagja, hatósági szolgálati igazolványa birtokában;
- a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatásos állományába tartozó szolgálatban lévő, egyenruhát viselő tűzoltó, hatósági szolgálati igazolványa birtokában;
- az Országos Mentőszolgálat munkatársa, aki az OMSZ jelvényével ellátott ruhát visel, szolgálati igazolványa birtokában.
Budapesten belül a helyközi (elővárosi, környéki, regionális, országos) buszjáratokon használhatók a Budapest-bérletek, valamint a BKK alábbi termékei:
- havi bérlet álláskeresőknek
- Budapest 24 és 72 órás jegyek
- 1–14 naptári napra érvényes időszaki rendezvényhez kapcsolódó jegyek
- Budapest Card
- egyéb kombinált termékek (például Sziget City Pass)
A HÉV-eken, valamint az agglomerációs (1-99, 101-299 és 900-as vonalszámú) VOLÁN-járatokon Budapest közigazgatási határán belül használhatók a BKK vonaljegyei, gyűjtőjegyei, a kedvezményes csoportos tanulójegy, valamint a 30 és 90 perces jegyek, azonban ezek nem érvényesek a vasúton, valamint a regionális és távolsági (300–899-es és 1000-es vonalszámú) járatokon.
A Budapest környéki (agglomerációs) járatokon érvényes jegyek és bérletek:
- helyszínen váltott vonaljegy
- környéki helyközi vonaljegy (az autóbusz-vezetőnél váltva)
- Pest Vármegye24 és Magyarország24 napijegy
- Pest vármegyebérlet
- országbérlet
A helyszínen váltott vonaljegy, a Pest Vármegye24 és Magyarország24 napijegy, valamint a Pest vármegyebérlet és az országbérlet az agglomerációs járatok teljes vonalán érvényes.
A környéki helyközi vonaljegy csak az agglomerációs járatok Budapesten kívüli szakaszán érvényes; Budapesten belül használhatók a BKK jegyei és bérletei is. A bérletek megválthatók a MÁV alkalmazással és a BudapestGO-val, valamint a MÁV-csoport és a BKK automatáiból, pénztáraiban és ügyfélközpontjaiban. Napijegyek a MÁV alkalmazással, valamint a MÁV-csoport automatáiból, pénztáraiban és ügyfélközpontjaiban válthatók.
Vonaljegy kizárólag a járművezetőnél váltható. A menetjegyet a vásárlást követően érvényesíteni kell, és kizárólag azon a járaton használható fel utazásra, amelyen megváltották.
A Budapest határát átlépő autóbuszjáratokra érvényes jegyek, bérletek ára:
Díjtermék megnevezése | Ár | Kedvezményes ár |
Helyszínen váltott vonaljegy | 600 Ft | – |
Környéki helyközi vonaljegy (autóbuszon váltott) | 400 Ft | 200 Ft |
Pest vármegyebérlet (30 napos) | 9 450 Ft | 945 Ft |
Országbérlet (30 napos) | 18 900 Ft | 1 890 Ft |
Pest Vármegye24 napijegy | 999 Ft | – |
Magyarország24 napijegy | 4 999 Ft | – |
<< Vissza a kategóriákhoz | Tovább az ügyfélszolgálathoz >> |