A második világháború óriási károkozása után a gazdasági élet megindítását a vasút újjáépítése tette lehetővé. Közvetlenül a II. világháborút követő években, az újjáépítésben jelentős szerepet vállaló vasutasság körében – elsősorban a műhelyekben - sorra alakultak meg a különféle dal, zene és önképző valamint sportegyesületek. Ezek a szervezetek abban az időben, az újjáépítésben részt vevő alkalmazottak kulturális és sport szükségleteinek kielégítése céljából jöttek létre, hogy tagjaik ott munka után felüdülést, szórakozást találjanak. Már az 1945-ös évben egymás után alakultak meg olyan jelentős szervezetek, amelyek jogutódai még most is eredményesen működnek. Így pl.: az Északi főműhely Dal, Zene és Önképző Egyesülete, valamint a Törekvés Sport Egyesület, a Szolnoki „Millenium” Önképző és Sport Egyesület, Miskolci Vasutas Sport Klub, debreceni műhelyi Sport Egyesület, székesfehérvári MÁV Előre Testedzőkör, stb.
Ezt követően 1947-ben hívják életre az akkor még MÁV Igazgatóságként funkcionáló szakmai és szakszervezet támogatását élvező VSC jogelődjének tekinthető Igazgatósági Sport Egyesületet.
A tervgazdaságba beillesztett üzemvitel fokozatos kiépítése megteremtette azokat az alapokat, amelyek az 1949. március havában a vasút igazgatásában végrehajtott általános átszervezést lehetővé tették. Az egykori Igazgatóság ettől kezdve, mint Vezérigazgatóság funkcionált, amely szervezetileg a KPM I. Vasúti főosztálya volt. Az üzletvezetőségeket pedig vasúti igazgatóságokká szervezeték át. A szervezeti átalakulás következményeként az egykori Igazgatósági Sport Egyesület is követi a szakmai szervezet reformját, így KPM I. Vasúti Főosztály Sport Club néven (VFSC) 1949-ben alakul meg. A korábbi még egyáltalán rendelkezésre álló dokumentumokból megállapítható, hogy a Sport Club különböző név alatt szerepelt a megalakulását követően is. Találkozhatunk a Törekvés, vagy a Lokomotív Sport Club névvel is, de ezt követően már csak egy jó hosszú lépés az idő tengelyén, és máris a mai Vezérigazgatóság Sport Club (VSC) történelmét írjuk.
A Sport Club közvetlen megalakulásakor már két tekintélyes szakosztályt tudhatott magának, a LABDARÚGÓ és a TENISZ szakosztályokat. Ezt követő években alakult meg a NŐI TORNA, a TERMÉSZETJÁRÓ és az ASZTALITENISZ, majd a TÖMEGSPORT szakosztálya. Egy 1972-es beszámoló – megnevezés nélkül – már hét működő szakosztályt említ.
Női torna szakosztályunk megalakulásának apropóját a SZOT I. alapfokú tornászbajnokság versenyeire történ felhívása adta, amely 1950. őszén jelent meg az akkori sajtóban. A versenyeken való részvétel egyben felkészülést jelentett az MHK (Munkára Harcra Kész) próbákra. Az 1950-ben megalakult női torna szakosztályban közvetlen az említett versenyidőszak idejére már szép számú lelkes gárda gyűlt össze. Az edzéseket a kezdeti időszaktól számítva csaknem 20 éven keresztül Rubik Ernőné (Nagy Aranka), ezt követően Putz Lajosné (Antalffy Zsuzsa) testnevelő tanár vezette. Kiemelkedő és felejthetetlen esemény volt számukra, amikor az egykori Népstadion avató ünnepségén Faust zenéjére tűzpiros szalagokkal a lobogó tűz feléledését jelképező ritmikus gyakorlatot adtak elő. Több alkalommal szerepeltek a vasutasnapi ünnepségeken a Szőnyi úti pályán. 1953-56 között minden alapfokú versenyen nyertek területi és országos vasutas bajnokságot. 1957-től fokozatosan áttértek a kondicionáló, egészségügyi tornára, de közben részt vettek különböző mozgalmakban, így: a VIT jelvényszerző versenyeken, a Kilián tornamozgalomban, felszabadulási emlékversenyeken, valamint a munkahelyi spartakiádokon. A Vezérigazgatóság épületében létesített kondicionáló terem sokféle lehetőséget biztosított számukra. Így szervezeték meg többek között hosszú éveken keresztül tartott, nagyon népszerű gyógytornájukat, ma pedig sajnos újra bérelt tornateremben – mint egykoron – tartják foglalkozásaikat, s természetesen nem feledkezve meg az egykor aktív dolgozókról sem, akik részére nyugdíjas tornát tartanak.
A másik több mint 50 éves múlttal rendelkező és jellegéből adódóan végig a legnagyobb létszámú szakosztályunk a Természetbarát, mai néven Természetjáró Szakosztály. Megalakulására a Szakszervezetek Országos Tanácsának 1951. évi határozata teremtett lehetőséget. A szakosztály 1952. évtől számítja létezését, kiknek turistái ezt megelőzően a KPM I. Vasúti Főosztály Alapszervezetéhez tartozván – a Lokomotív Turista Egyesület keretében – túráztak. Első vezetőjük kinevezés útján Forgó János volt. Harmadik már választott vezetőjük – Marosi Miklós, aki sajnos már nincs velünk, az égi turista ösvényeken jár – 24 éven keresztül vezette a szakosztályt, s sokági részt vett a szakosztály vezetésében, mint helyettes.
A sportkör neve a Fővárosi Törvényszék 13.Pk.62.210/1990/41. sz. Végzése alapján
(Kelt.: Budapest, 2019. június 24.) változott, a szervezetünk új neve:
MÁV Vasutas Sport Club,
alapszabály módosításának időpontja: 2019. március 28.
A kutatások eredményeként a VSC korábbi és jelenlegi elnöke(i):
1949 – 1959 ( 10 év) – Dr. Vermes Vilmos
1959 – 1974 ( 15 év) – Dr. Maróth László
1975 – 1982 ( 7 év) – Szíjártó Lajos
1982 – 1989 ( 7 év) – Dr. Nagy Lajos
1989 – 1998 ( 9 év) – Balogh István
1998 – 2002 ( 4 év) – Zsirai Zsuzsa
2002 – 2016 ( 14 év) – G. Nagy János
2016 – 2020 ( 4 év) – Kelemenné Balázs Mariann
2020 – – Nagy Andrea
A MÁV VSC 2018. júniusában, Salgótarjánban ünnepelte fennállásának 70 éves évfordulóját.
A mottó:
"70 ÉVE MOZGÁSBAN!"
Az esemény egy pontján G. Nagy János sporttársunk, az SC egy korábbi Elnöke beszédét az alábbi dokumentumból lehet megismerni.