A vasútállomások kiemelt szerepet töltenek be a helyi közösségek életében, a lakók és az utasok számára pedig rendkívül fontos, hogy esztétikus környezetben és kényelmesen várakozhassanak a vonatok indulásáig. A MÁV ezért már több éve bevonja a helyi önkormányzatokat az állomások utasforgalmi területeinek üzemeltetésével összefüggő feladatok elvégzésébe. A vasútállomás a település kapujának számít, így a települések is érdekeltek az állomásépületek, az utasvárók és környezetük tisztaságának fenntartásában, a szolgáltatási színvonal javításában. A program rendkívül népszerű volt az önkormányzatok körében, és az utazóközönség is pozitívan fogadta a változásokat, de a korábban megkötött megállapodások 2015-ben lejártak.
Az összefogás kedvező tapasztalataiból kiindulva a vasúttársaság 2016 elején újraindította és kibővítette a településekkel való együttműködési programját, és újabb önkormányzatok bevonását is kezdeményezte. Múlt év tavasza óta a MÁV 90 önkormányzattal kötött szerződést. E megállapodások értelmében az önkormányzatok részt vesznek a településük területén található vasútállomás utasforgalmi területének üzemeltetésében, így az állomásépület és az utasváró tisztaságának fenntartásával kapcsolatos feladatokban. A szerződés pontosan rögzíti az üzemeltetési tevékenység körébe sorolt teendőket az utasforgalmi területek takarítási feladataitól kezdve a hó- és síkosságmentesítésen át egészen a nyílászárók javításáig vagy a törött ablaküveg cseréjéig. Az összefogás előnnyel jár az utasok számára, helyi erőforrások bevonásával a vasútállomás üzemeltetése pedig magasabb színvonalon történhet.
A MÁV arra számít, hogy az együttműködési programja idén további településekkel bővül, a vasúttársaság nyitott az újabb önkormányzatokkal való partnerségre.
A MÁV-val együttműködési megállapodást kötött települések: Ajak, Algyő, Attala, Baktalórántháza, Balatonmáriafürdő, Balatonvilágos, Belezna, Bodrogolaszi, Csibrák, Csikóstöttős, Csincse, Csobád, Derecske és Derecske-Vásártér, Döbrököz, Dunavarsány, Egerfarmos, Fényeslitke, Gyál, Győrtelek, Győrtelek alsó, Halmaj, Hevesvezekény, Hodász, Ipolyszög, Jánosháza, Jászapáti, Jászdózsa, Kaposszekcső, Karakószörcsök, Kék, Kemendollár, Kemenesmihályfa, Kisbárapáti, Kisdobsza, Kiskorpád, Kiskunhalas, Kistelek, Kistótfalu, Kocsord és Kocsord-Alsó, Kötegyán, Kunfehértó, Kutas, Küngös, Magyarbánhegyes, Magyarnándor, Márok, Medgyesegyháza és Bánkút, Mezőberény, Mezőkovácsháza és Mezőkovácsháza felső, Mihályháza, Molvány, Mőcsény, Nagyberki, Nagydobos, Nagypeterd, Nagysimonyi, Nagyszénás, Nagytálya, Nemeske, Nyírcsászári, Okány, Őcsény, Örkény, Őszeszék-Kapitányság és Balástya, Palkonya, Pankasz, Rédics, Regöly, Sajóivánka (Sajókaza megállóhely), Sáregres, Szárazd, Szatymaz-Jánosszállás és Vilmaszállás, Szegilong (Erdőbénye megállóhely), Szikszó (Nagyállomás, Vásártér megállóhely), Szilvásvárad (Szilvásvárad állomás és Szilvásvárad Szalajka-völgy megállóhely), Sződliget, Taktaharkány, Taktaszada, Tápiószecső, Tiszabezdéd, Tófej, Tótkomlós, Tunyogmatolcs és Tunyogmatolcs alsó, Vadna, Verőce, Vésztő, Vinár, Vókány, Zagyvarékas, Zalacséb, Zalaszentgyörgy.
Budapest, 2017. január 20.
MÁV Magyar Államvasutak Zrt.
KOMMUNIKÁCIÓS IGAZGATÓSÁG